Roel Seele, voorzitter EFTA Benelux: 'ook in Brussel, waar het Europese beleid gemaakt wordt, zitten we aan tafel'

Al 40 jaar vervult EFTA Benelux een belangrijke rol in de belangenbehartiging en de ontwikkeling van de Flexodruktechniek. Door educatie en kennisdelling, ontstonden er vele innovaties die de Flexodruktechniek een waardige marktpositie heeft gegeven naast andere druktechnieken zoals offset en diepdruk. Roel Seele is al zeven jaar de voorzitter van EFTA Benelux. Een rol die hij met passie vervult ondanks dat hij zelf niet meer werkzaam is in deze branche. Vanaf 2010 heeft EFTA onder zijn leiding aan de basis gestaan van de internationale brancheorganisatie FTA Europe. Deze heeft zelfs een eigen vertegenwoordiging in Brussel. Tijd voor een interview om deze veranderaar met een grote passie voor het vak, beter te leren kennen.

Door: Ria Luitjes
Foto: Roel Seele EFTA Benelux

Vertel eens wie is Roel Seele?

‘Ik ben 60 jaar geleden geboren in Gouda. Het is ook de plaats waar ik mijn jeugd heb doorgebracht. Inmiddels woon ik nu al 20 jaar het Drentse dorp Witteveen. Ik ben getrouwd, samen hebben we een zoon (28) en een dochter (26). Na mijn studie Chemische Technologie aan de HTS in Den Haag, begon ik mijn eerste baan in Capelle aan den IJssel bij 4P Drukkerij & Reclame als procesmanager. Na bij meerdere drukkerijen te hebben gewerkt in diverse managementfuncties werd ik in 2000 algemeen directeur van de drukkerijen: HaPeCe in Kampen en van Envi in Assen. Tot 2014 heb ik met veel plezier en passie in deze drukkerijen gewerkt.’

Voorzitter EFTA Benelux Roel Seele tijdens de EFTA Benelux Awards 2019 in Hilton In Antwerpen

Voorzitter EFTA Benelux Roel Seele tijdens de EFTA Benelux Awards 2019 in Hilton In Antwerpen.

Hoe bent u voorzitter van EFTA geworden en wat heeft u veranderd?

‘Mijn voorganger, Joan Hanegraaf heeft deze functie acht jaar lang vervuld. Hij wilde meer tijd vrij maken voor zijn bedrijven en heeft mij gevraagd of ik het stokje wilde overnemen.

Als vereniging wilden we slagvaardiger zijn. Om dit te bereiken hebben we als eerste verandering het bestuur verkleind. Omdat er voor werknemers in onze branche geen opleiding beschikbaar is, hebben we de Flexo Academy opgericht. Ons vak leer je, ‘on the job’ om het zo maar te zeggen. Doordat opleidingen niet alleen in de Benelux nodig zijn maar in heel Europa is uiteindelijk FTA Europe ontstaan, de Flexo Technical Association met aangesloten verenigingen uit: Benelux, Engeland, Denemarken, Frankrijk, Italië, Spanje en Zweden.

Europees gezien hebben we onze scope verbreed. We vertegenwoordigen tenslotte de Benelux en niet alleen Nederland. België is nu door het vice-voorzitterschap van Wim Buyle, vertegenwoordigd in ons bestuur. Maar ook in Brussel, waar het Europese beleid gemaakt wordt, zitten we inmiddels aan tafel. Dit door het board membership vanuit FTA Europe bij de Europese brancheorganisatie Intergraf, die de belangen van 20 Europese landen in de grafische industrie behartigt.’

Voorzitter Roel Seele (l) en vice-voorzitter Wim Buyle (r) van de EFTA Benelux op locatie bij de Design Groep drukkerij te Hoogeveen.

 Voorzitter Roel Seele (l) en vice-voorzitter Wim Buyle (r) van de EFTA Benelux op locatie bij de Design Groep drukkerij te Hoogeveen.

U bent nu werkzaam in de glasvezel business maar nog wel voorzitter EFTA?

‘Toen ik aangaf dat ik om die reden wilde stoppen met EFTA, vond het bestuur dit een slecht plan. Als iemand veel van de branche weet, dan was ik dat wel. Op verzoek ben ik ben dus gebleven en ik vervul deze taak nog altijd met veel plezier.’

Hoe heeft u de recente corona crisis ervaren?

‘De wereld is veel kleiner geworden. Mijn leven bestond uit thuiswerken aan de keukentafel of op kantoor waar niemand was. Ook voor mij was het wekelijks uitje de boodschappen bij de supermarkt. Voor de rest kon je nergens heen. Tegelijkertijd ‘zoomden’ we wat af online. Heel efficiënt  zo’n vergadering. Je hoeft niet te reizen, dus dat is mooi. Alleen het noodzakelijke wordt gezegd dus erg efficiënt. Maar soms gaat het ook om de zaken die gezegd worden als je elkaar fysiek ontmoet en dat is een groot gemis.’

‘Een aantal grote evenementen zoals de DRUPA in Düsseldorf kon niet doorgaan. Dat is wel jammer. Zeker als het gaat om de uitreiking van de FTA Europe Diamand Awards voor de Flexodrukkers. Tijdens het gala dat we organiseren wordt de hele keten even in het zonnetje gezet. Ook de voor Flexo Academy moesten de laatste twee dagen online ingevuld worden. Deze geef ik zelf op een locatie van een van onze leden. Online is toch wel een hele andere manier van lesgeven dan dat je in een ruimte bij elkaar bent. Voor de deelnemers onderling maar ook voor mij als docent.’ 

Is de vereniging een andere rol voor haar leden gaan vervullen tijdens covid19?

‘Nee, eigenlijk niet. We hebben wel de belangen behartigd toen er een tekort aan Ethanol voor onze bedrijven ontstond. Die werd tijdens de crisis met name ingezet voor desinfectie-materialen, zoals de bekende sanitizers en schoonmaakdoekjes. Drukkerijen gebruiken Ethanol om de inkt te verdunnen. Dit is noodzakelijk om te kunnen drukken. Via Integraf, onze vertegenwoordiging in Brussel, hebben we er voor gezorgd dat de drukkerijen weer Ethanol kregen.’

Wat is de belangrijkste ontwikkeling die jullie nu als vereniging zien?

‘De technologie voor Flexodruk is de laatste jaren echt met sprongen verbeterd, waardoor de kwaliteit van het eindresultaat erg hoog is. Je ziet het verschil bijna niet met andere technieken. Dat is knap omdat de Flexotechniek een van de moeilijkste druktechnieken is.

Een andere ontwikkeling is een tekort aan opgeleid personeel. Zoals aangegeven, is er geen opleiding en worden onze medewerkers opgeleid in de drukkerij en onze Flexo Academy. We zien weinig jongeren kiezen voor onze branche en dat terwijl het goed betaalde banen zijn. Nee, het is geen ‘beeldscherm cultuur’ maar wel een inspirerende omgeving waar je genoeg ontwikkelingsmogelijkheden hebt met veel verantwoordelijkheid. We moeten als vereniging gaan werken aan een positief beeld bij onze branche. We hebben nu nieuwe mensen (bij voorkeur ook vrouwen) nodig die het werk straks kunnen opvangen van de mensen die met pensioen gaan.’

Wat betekent de rol van Lejeune voor EFTA

‘Heel veel! Ons bestuur bestaat uit vrijwilligers die allemaal in het bedrijfsleven werken. Vaak mensen die van hun werkgever er tijd voor krijgen of omdat ze als eigenaar of directeur hun eigen tijd kunnen indelen. Wij hebben dus geen tijd om penningmeester te zijn en/of een heel secretariaat te runnen.’

‘Lejeune verzorgt dit allemaal voor ons. Van de verenigingsadministratie, uitnodigingen versturen, vergaderingen organiseren en website bijhouden. Alles gebeurt door het Lejeune team. We zijn geen voetbalclubje waar je wellicht leden hebt die daar tijd voor hebben. Voor ons werkt dit niet. Wij zijn een serieuze branchevereniging.’

‘Overigens gaat het niet alleen maar over de praktische invulling. Als je ziet wat Lejeune allemaal nog meer in huis heeft aan kennis en verbanden met andere verenigingen. Dat is goud waard. Heb je vragen dan kunnen zij heel snel een link leggen met andere verenigingen en mensen verbinden. Of ze kennen mensen die zaken kunnen regelen. Ze hebben enorm veel ervaring in verenigingsmanagement. Deze ervaring is van onschatbare waarde. Toen ik begon was zelfs de vader van Jules, Mans Lejeune, nog actief in het bedrijf. Ze hebben een echt toegevoegde waarde en wij zijn zeer tevreden over hoe alles verloopt.’

Hoe ziet u EFTA Benelux over vijf jaar?

‘Over vijf jaar spelen wij nog steeds een belangrijke rol voor onze leden in Brussel. Onze leden zijn hier volledig van doordrongen. We zijn dan meer zichtbaar, niet alleen voor de directeur of de bedrijfsleider. Van lid tot drukker, iedereen in onze branche is dan betrokken bij, en op de hoogte van de rol van EFTA Benelux.

Onze opleidingen zijn dan uitgebreid en niet meer weg te denken in de manier van werken. Ze zijn de basis geworden om kennis te delen en te verzamelen.

Iedereen is er zich over vijf jaar van bewust dat EFTA Benelux de partij is, die opkomt voor de belangen van de branche. En al zeg ik het zelf; onze branche is een van de mooiste takken van sport die er is.’